2017 Wellington Representative Team Announcements

|   News

Congratulations to the following players who have been selected for Wellington Amateur Representative Teams for the 2017 season.

 

Wellington Under 18 Girls Wider Training Squad

Syntyche Maiava, Harmony Hunter, Julie Tusa (Aotea College), Lavinia Lea (Hutt Valley High School), Jane Bryce (Marist St Pats RFC), Milly Mackey (Newlands College), Kiki Tahere, Grace Stewart (Petone RFC), Miracle Nua, April Ngatupuna, Christina Lafaele, Tuaoru Kie, Shadal Tamatoa (Porirua College), Shalom Brown, Hosanna Aumua, Tiara Nanai-Iafeta, Luhia Tufele (Sacred Heart), Laina Semu, Emma Brown, Damaris Samani, Dhys Faleafaga, Cheyne Copeland, Lomia Fa’amausili, Lyric Faleafaga, Heidi Coleman (St Mary’s College), Leva Mulikihaamea, Kayla Faitele (Taita College), Precious Auimatangi, Hope Su’a (Wainuiomata College), Katria Hobbs, Paige Misky, Rosi Lomani, Rahera Fiaui, Kaitlyn Peachey (Wellington East Girls College)

 

Full programme information will be provided at a squad and parent meeting, details of which will be emailed to players in due course.  First training is at 6.30pm on the 28th August at Alex More Artificial Turf.

ALL named players are to provide their contact details to the Team Manager, Tala Misky on tala.misky@whitireia.ac.nz or (027) 3022082.

 

Wellington Under 16 Team

Ropati So’oalo (Aotea College), Samuel Champion (Hutt International Boys School), James Winter (Hutt Valley High School), Jabez Peniata (Porirua College), Charles Oloapu (Rongotai College), Ethan Webster-Nonu, Sage Shaw-Tait, Jonty Bird, Roderick Solo (Scots College), Mikaele Felix, Rocco Berry, Cassius Misa, Julius Masoe, Scott Svenson, Akira Ieremia, Riley Higgins (St Pats Silverstream College), Jeremiah Tuiatua, Samson Alaimoana, Ronaldo Seumanufagai (St Pats Town College), Eyring Fiso (Taita), Kaleb Sinclair (Upper Hutt College), Geordie Bean, Ridge Studd, Marino Doyle (Wellington College), 

 

Players and parents are required to attend a programme induction evening at Petone Rugby Football Club, at 6.30pm on the 22nd August.   First training will be at 5.00pm on the 28th August at Alex Moore Artificial Turf.  

Full programme information will be provided at the induction evening.  If you have any questions before then please contact the Team Manager, Mike Parker on (027) 5267618.

 

Wellington Under 16 Development Team

Joshua Iva, Sanele Aiono, Mason Couchman (Bishop Viard), Nathan Tanuvasa, Loketi Afu

(Hutt Valley High School), Saimoni Rasau (Mana College), Caleb Cummings (Newlands College), Reon Paul, Siatua Taituave (Rongotai College), Sene Fa’Asoa (St Bernards College), Luani Ammunson, Mitchell Southall, Miguel Veilofia, Reihana Dalton, Peter Lakai (St Pats Silverstream College), Malachi Ti’a, Khya Wilson (St Pats Town College), Ielu Apineru, Esera Andrews (Taita College), Maui Wallace (Tawa College), Levi Smith (Wainuiomata College) Koloa Aisake, Liam Collett, Kalin Letoa (Wellington College)

 

Players and parents are required to attend a programme induction evening at Petone Rugby Football Club, at 6.30pm on the 22nd August.   First training will be at 5.00pm on the 28th August at Alex Moore Artificial Turf.  

Full programme information will be provided at the induction evening.  If you have any questions before then please contact the Team Manager, Brendon Carter on (021) 920415.

 

Wellington Under 13 Team

Jaaziel Maene-Lokeni (Aotea College), Manakaa Dudley-Kiikoro, Joshua Kennedy, Liam Carroll, Kelly Tangiwai-Scott (Avalon RFC), Keanu Kotuhi (Heretaunga College), Sam Mahy (Hutt Old Boys Marist RFC), Leon Tuiloma, Jordan Chapman, Patrick Solomona, Emanuel Solomona, JJ Peo (Northern United RFC), Damien Matofai (Paremata-Plimmerton RFC), Alopoto Tuitama-Tiaita (Poneke RFC), EJ Roebeck (Porirua College), Ieti Campbell (Scots College), Kane Hayes, Junior Paulo (St Pats Stream College), Alecpoe Leota-Mene (St Pats Town College), Senio Sanele (Upper Hutt RFC), Jack Su’a (Wainuiomata RFC), Shiloh Liko, Henri Bann, Tofuka Paongo (Wellington College)

 

Players and parents are required to attend a programme induction evening at Petone Rugby Football Club, at 6.30pm on the 23rd August.   Players will also be involved in a training workshop on Saturday 26th (1.00-5.00pm) & Sunday 27th (9.00-3.30pm) August at Petone Rugby North Park.  

Full programme information will be provided at the induction evening. Please confirm you are able to attend the induction evening with the Team Manager, Scott Ashton by email scottashtonrugby@gmail.com or text (029) 455 5140.